Svijest je kvaliteta ili svjesno stanje svakog vanjskog objekta ili nečega unutar sebe. Definira se kao subjektivnost, svijest, sposobnost da doživimo i osjetimo budnost te da postignemo izvršnu kontrolu nad stanjem našeg uma.
Unatoč teškoćama u definiranju , mnogi filozofi vjeruju kako postoji temeljna definicija od koje polazi svaki drugi čovjek. U posljednjih nekoliko godina ona je postala značajna tema što se tiče istraživanja u psihologiji i neuropsihijatriji.
Na podsvijest kao još jedno stanje svijesti nekada se gledalo kao na izvor naših prvobitnih strahova i želja, izvor naših snova. Isto tako se gledalo kao na mjesto gdje se dosada skrivao naš alter ego.
Prema zadnjim provedenim istraživanjima neuropsihijatrije pokazalo se kako je taj skriveni dio našeg mozga daleko moćniji nego što smo to ikada zamišljali. Smatra se kako bi bez tog dijela mozga bilo nemoguće dizanje iz kreveta, odnosno funkcioniranje na svakodnevnoj osnovi.
Dakle nikako ne bismo mogli funkcionirati kroz dan. Pokazalo se da čak i kada odmaramo naš mozak troši oko 20% energije čiji dio ide na opskrbu tijela kako bi funkcionirao. Zahvaljujući novijem tipu tehnologije znanstvenici su uspjeli duboko zaviriti u naš mozak, kako bi došli do određenih zaključaka koji su oduvijek predstavljali misteriju.
Mogli su na taj način utvrditi što mozak radi s potrebnom energijom bez koje je nemoguće zamisliti naše funkcioniranje.
Čuvena mreža koja postoji u našem mozgu oduvijek je izazivala brojna pitanja, a najveći dio njih vrtio se oko toga što ona zapravo radi. Prema mišljenju jednog znanstvenika stoji kako upravo ta mreža pazi na brojne opasnosti i upozorava nas na njih.
Cijelo to područje predstavlja jedan još uvijek neistraženi dio oko kojeg se već duže vrijeme vode brojne polemike, ali da se radi o poprilično važnom i neophodnom organu, to je istina.
Autor: S.Š.